depreme-dayanikli-konut-projeler

Konut projeleri çok sayıda kişinin barınma ve çalışma ihtiyacı için değerlendirdiği yapı topluluklarıdır. Bir konut projesinde aranan çok sayıda özellik bulunur. Bireylerin ihtiyaçlarına yönelik şekillenen bu özelliklerde herkes için ortak bir olgu olan depremden de bahsedebiliriz.Ülkemiz deprem gerçeği ile yaşayan bir coğrafya da kurulmuştur. Bu durumda bizi her zaman tetikte olmaya itmektedir. Depreme dayanıklı şehirler inşa etmek hiç de zor değildir. İşte bu sebeple depreme dayanıklı konut projeleri oldukça ilgi görür. İstanbul da bazı semtlerde yapı stoğu oldukça eskidir. Bu durum deprem adına özellikle 1999 öncesi yapıları daha da riskli kılar. Depreme dayanıklı konutlar inşa etmek, bu konutları tercih etmek, sağlam bir bilincin örneğidir.

Deprem Yönetmeliğine Uygun Binalar

Depreme dayanıklı konutların en başta dayanıklı zeminler üzerinde inşa edilmesi gerekir. Zemin sıvılaşma riski bulunan, doldurma alanlar her zaman için tehlikelidir. Daha sert ve kayalık zeminlerde aynı ölçekte sarsıntılar bile farklı salınım göstermektedir.

Zemin konusundan emin iseniz, binalarınızın plan ve projesini de görmeniz önerilir. Deprem yönetmeliğine uygun biçimde inşa edilmiş bir bina size hayat vadeder. Binaların su yalıtımı da ihmal

edilmemelidir. Biz fark etmesek bile yapılarımız sürekli su ile iç içedir. İklim koşulları kadar, içeriden kaynaklanan su yalıtımı da bu durumu destekler. Suya doymuş ve hasara uğramış bir beton, ayakta kalmakta zorlanabilir.

depreme-dayanikli-konut-projeler

Kaliteli Yapı Malzemesi ve Doğru Teknik

Depremin öldürmediği ancak binanın öldürdüğü bilinen bir gerçektir. İnsanlar da bu nokta da ellerinden geleni yapmalı ve kaliteli yapı malzeme kullanılan konutlara yönelmelidirler. Bu açıdan kendini kanıtlamış ve özverili çalışan inşaat firmaları ile alışveriş yapılmalıdır. Kaliteli yapı malzemelerini bir araya getirmek tek başına yeterli olmaz. Deprem konut projeleri için doğru inşa tekniklerinin kullanılması da gerekir. 1999 yılı öncesi bir konuta sahipseniz tüm bu özellikleri kontrol ettirmek adına binalarınızı yapı dayanıklılık testine de sokabilirsiniz. Dayanıklılık testi kadar, yapı hasar testleri de önerilir. Bir deprem geçirmiş anca yıkılmamış binalardan şüphe ediyorsanız, bu testleri mutlaka yaptırınız. Her ne sebeple olursa olsun, kendinize bir ev satın alıyorsanız ilk önceliğiniz deprem olsun.

Perde Beton ve Kolon Sistemleri

Yeni nesil yapılarda kullanılan perde betonlar deprem dayanıklı binalar için ilk anahtar haline gelmiştir. Mühendisliğin geldiği noktada perde kolon sistemleri de sağlam yapılar ortaya çıkartır. Perde sistemi yeni olduğu için eski binalar için söz konusu değildir ancak, yeni konut projelerine göz atılırken bu da mutlaka sorulmalıdır. Depreme dayanıklı konutları inşa ederken, zemin, malzeme ve teknik üçlüsünü, dikkate alınız. Sevdikleriniz ile daha uzun yıllar geçirebilmeniz için kolları sıvayan Tenet İnşaat’ın gelecekte inşa edilmek için planlanan projelerine göz atmadan da karar vermeyiniz.

 

Yasal Metinler
Bizi Takip Edin
Bize Ulaşın